-

Babinicz-z-Bielan : Wszyscy mają fobie i szajby...mam i ja.

Spis lektur szkolnych (i nie tylko) czyli... przetrwalnik cywilizacyjny

Jeden z forumowiczów (tj. BK na coryllus.pl) zaproponował stworzenie listy lektur szkolnych dla dzieci i młodzieży, które rodzina mogłaby czytać razem. Ja rozszerzam wątek o listę lektur dla dorosłych, a więc książki które, Drodzy Forumowicze polecacie wraz z uzasadnieniem (bądź bez). Oczywiście dobór lektur całkowicie subiektywny, ale potraktujmy to jako próbę wyłowienia książek wartościowych z oceanu miernoty. Taki "must read" - co z tym zrobicie to już Wasza sprawa. 



tagi: spis lektur 

Babinicz-z-Bielan
3 lutego 2021 08:26
28     2215    2 zaloguj sie by polubić

Komentarze:


gabriel-maciejewski @ikony58 3 lutego 2021 09:19
3 lutego 2021 09:29

Ale nie rozumie pan, że Babiniczowi nie o to chodziło? Wyrzucę stąd pana za te zaśmiecające wstawki

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @Babinicz-z-Bielan
3 lutego 2021 09:35

Ja bym zaczął wymagania w szkółach  średnich od poprawnego czytania na głos (czyli ze spacjami w miejscach, które wskazuje interpunkcja, nie połykania sylab, etc. , zas co do pisania to  o wymaganiu o poprawnej ortografii  nalezy juz definitywnie  zapomnieć) oraz  znajomości tabliczki mnożenia bez wspomagania elektronicznego.

Potem bym zaczął od  "Co słonko widziało", "Przygody Pana Kleksa", "Konik Garbusek"  Bajka ocarze Sałtanie". Nastepny etap to Baśnie z 1000 i jednej nocy. Na tym program lektur bym zakończył , bo oprócz programu sa jeszcze nauczyciele, którzy o większości tytułow nie słyszeli.

Poza wszYstkim jaki jest sens przywoływania kanonu lektur sprzed stu lat, ktory nota bene wpedził całe pokolenia w naiwno-romantyczno-patriotyczno-magiczny stan umysłu, powodujący więcej szkód niż przynoszacy pożytku.

Co po znajomości "Pana Tadeusza", skoro nie potrafi się obliczyć procentu składanego?

Po co znać jaka nazwe nosi najwyzsza góra na Nowej Zelandii (Nowej Gwinei, etc. do wyboru), skoro nie odróżnia się przychodu od dochodu oraz  nie wie jakie ryzyko związane jest z lokatami
w opcje?

itd. itp.

 

 

zaloguj się by móc komentować

atelin @stanislaw-orda 3 lutego 2021 09:35
3 lutego 2021 10:12

"Ja bym zaczął wymagania w szkółach  średnich od poprawnego czytania na głos (czyli ze spacjami w miejscach, które wskazuje interpunkcja, nie połykania sylab, etc. , zas co do pisania to  o wymaganiu o poprawnej ortografii  nalezy juz definitywnie  zapomnieć) oraz  znajomości tabliczki mnożenia bez wspomagania elektronicznego."

To co z tymi spacjami? W języku mówionym mają tylko być?

zaloguj się by móc komentować

Babinicz-z-Bielan @Babinicz-z-Bielan
3 lutego 2021 10:22

Ludzie kochani czy ja się Was pytam o procent składany ? O spis lektur z II RP ? Jak macie coś interesującego to dajcie linka i wystarczy. Najpierw biadolicie, żeby Wam zrobić "spis lektur". Potem, piszecie o stanie polskiej edukacji... No na Miłość Boską... 

zaloguj się by móc komentować

Babinicz-z-Bielan @Babinicz-z-Bielan
3 lutego 2021 10:25

Hanna Koschembahr-Łyskowska - Zielone rękawiczki

zaloguj się by móc komentować

atelin @Babinicz-z-Bielan
3 lutego 2021 11:01

To jeszcze się poznęcam:

"Ja bym zaczął wymagania w szkółach  średnich od poprawnego czytania na głos (czyli ze spacjami w miejscach, które wskazuje interpunkcja, nie połykania sylab, etc. , zas co do pisania to  o wymaganiu o poprawnej ortografii  nalezy juz definitywnie  zapomnieć) oraz  znajomości tabliczki mnożenia bez wspomagania elektronicznego."

Wie Pan co? Ja Pana bardzo lubię czytać, zawsze dostaje Pan ode mnie plusy, ale kedyś mój przyjaciel (a mam tylko jednego) powiedział mi, że jestem jedyną znaną mu osobą, która czyta to, co napisała. CTRL+pluscośtam u Pana też kuleje. Mam cholerną nadzieję, że spotkamy się w realu.

zaloguj się by móc komentować

atelin @atelin 3 lutego 2021 11:01
3 lutego 2021 11:02

Miało być do Pana Stanisława.

zaloguj się by móc komentować

betacool @Babinicz-z-Bielan
3 lutego 2021 11:13

Mam wrażenie, że to co robimy na SN to nieustanne układanie listy lektur, a ich wybór jest tak szeroki, że czasu na układanie wspólnych list zwyczajnie szkoda. Każdy z nas wie jaką ilością czasu na lekturę dysponuje i czuje co do niego najbardziej przemawia. To przecież mogą być książki o gospodarce, powieści Józefa Mackiewicza,  czy egzorty przedwojennego kapłana, czy nawet fragmenty wspomnień polskich socjalistów,  które otwierają oczy na wiele nieznanych tematów i karier znanych osób. Mało tego to może być nawet wydana przez GUS Historia Polski w liczbach.

 

 

zaloguj się by móc komentować

klon @betacool 3 lutego 2021 11:13
3 lutego 2021 11:30

Przed dwoma laty przeglądałem rocznik statystyczny dla 1930 roku. Jakie buło moje zdziwienie co do struktury  eksportu i jego  głównych kierunków. Aż dziw bierze dlaczego z Niemcem nie poszliśmy "na Ruska" :) 

zaloguj się by móc komentować

betacool @klon 3 lutego 2021 11:30
3 lutego 2021 11:41

Roczniki statystyczne to kopalnie zasadniczych pytań .

zaloguj się by móc komentować

Babinicz-z-Bielan @betacool 3 lutego 2021 11:13
3 lutego 2021 11:43

No to niech się społeczność SN zdecyduje czy chce mieć w jednym wątku książki "warte przeczytania" czy nie. Zamykam wątek i tyle. Więcej nie będę reagował na prośby "a może by ktoś ułożył listę, a może by Gospodarz wyznaczył kurs dla początkujących" itp, itd.

zaloguj się by móc komentować

MG @stanislaw-orda 3 lutego 2021 09:35
3 lutego 2021 11:56

A pan wie jakie jest ryzyko związane z lokatami? Na pewno pan wie?  

 

zaloguj się by móc komentować

Babinicz-z-Bielan @betacool 3 lutego 2021 11:13
3 lutego 2021 12:04

Historia Polski w liczbach. Polska 1918—2018.

https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/inne-opracowania/inne-opracowania-zbiorcze/historia-polski-w-liczbach-tom-v-polska-19182018,34,1.html

 

I to już jest jakiś "plus dodatni". Może ktoś nie znał tej publikacji.    

 

zaloguj się by móc komentować

ahenobarbus @Babinicz-z-Bielan
3 lutego 2021 13:25

Z mojej strony polecam Fernanda Braudela. Przeczytałem III tomy jego "Kultury materialnej..."  i to na pewno jest lektura obowiązkowa. Obecnie zacząłem czytać "Morze śródziemne i świat śródziemnomorski w epoce Filipa II" i jestem równie zachwycony. Tytułowe Morze środziemne jest tylko pretekstem do omówienia historii, tego rozległego i niejednolitego kulturowo czy etnicznie obszaru. To taka historia, której się nie widzi i o której się nie mówi... Braudel zaczyna od geografii i ogólnych uwag na temat charakteru wyżyn, nizin, jaki wpływ ukształtowanie terenu miało na migracje, skąd wędrowała siła robocza, gdzie zaczynało się osadnictwo. Ciekawe, że jego spostrzeżenia są zbieżne z tym co właśnie czytam na temat Japonii w okresach Nara i Heian, czyli najpierw osadnictwo i uprawy w górach i na płaskowyżach, a doliny i niziny to mają swoje liczne niezbezpieczeństwa i zostały opanowane później...

Może nie każdy jest amatorem wiedzy na temat tego jak Mesta organizowała spędy bydła czy jakiego gatunku owce hodowano w Hiszpanii, dlaczego i w jakich ilościach, ale zapewniam że to zmienia ogląd na pewne wydarzenia historyczne. 

zaloguj się by móc komentować

ahenobarbus @Babinicz-z-Bielan
3 lutego 2021 13:29

Miało być :)

Ciekawe, że jego spostrzeżenia są zbieżne z tym co właśnie czytam na temat Japonii w okresach Nara i Heian, czyli najpierw osadnictwo i uprawy w górach, w górskich dolinach i na płaskowyżach, a niziny to mają swoje liczne niezbezpieczeństwa i zostały opanowane później...

 

 

zaloguj się by móc komentować

cbrengland @Babinicz-z-Bielan
3 lutego 2021 15:25

Jestem pod wrażeniem. Nikt nie powiedział, że Biblia Kościoła Katolickiego, to podstawa wszelkich książek. Ba, naszego spojrzenia na świat w ogóle. Naszego życia. Oczywiście każda inna książka dotycząca sfery ducha i naszego życia jest warta uwagi. Tylko trzeba wiedzieć, co czytać. Robert Kardynał Sarah, to wybór na dzisiaj. Być może przyszły papież. Dałby Bóg.

Tylko proszę mi znowu nie wypominać, że ja wszędzie o tym Bogu. Na miłość, właśnie, Boską, a co jest ważniejszym i mądrzejszym? Dopiero potem można sobie opowiadać. I opowiadano. Żywoty Świętych, czy śpiewano o wyczynach rycerzy. A od bodaj Cervantesa i jego Don Kichota zaczęła się książka, jako książka, do czytania. Czyli, jak już to sobie stwierdziliśmy, nie raz, propaganda.

Do czytania są wszelkie inne książki, zwłaszcza o historii. I biografie. Czyli, tak, jak bywało w "ciemnym średniowieczu" i żywoty świętych właśnie. A przede wszystkim trzeba czytać książki, jak prowadzić swój biznes. Co pokrywa się z tym, co napisałem o  biografiach. Do dzisiaj mam na półkach autobiografię Lee Iacocca. To człowiek, który stworzył sprzedaż Forda, by potem podnieść z upadku Chryslera.

I kupować j czytać książki z księgarni Coryllusa. I o komputerach. O Linuxe i oprogramowaniu na ten system operacyjny komputerów, tabletów, czy telefonów komórkowych. To przyszłość. A poza tym albo przede wszystkim, inspiracja zapewniona ogólnie i w szczegółach ☺

 

zaloguj się by móc komentować

Paris @Babinicz-z-Bielan 3 lutego 2021 10:25
3 lutego 2021 21:35

Piekna  ksiazka...

...  w  pieknej  okladce,  naszej  wspanialej  Autorki  na  SN  KOSSOBOR...  takze  wspanialej  malarki,  ale...

...  nie  ma  juz  tej  ksiazki  w  KJ...  chyba,  ze  Pan  Gabriel  zdecydowalby  sie  na  dodruk.  Chetnie  bym  kupila  te  ksiazke  poraz  drugi.

zaloguj się by móc komentować

Babinicz-z-Bielan @Babinicz-z-Bielan
3 lutego 2021 21:43

Fernand Braudel:

- Morze Śródziemne i świat śródziemnomorski w epoce Filipa II. Tom 1-2

- Kultura materialna, gospodarka i kapitalizm XV-XVIII wiek, t. 1-3

t. 1 Struktury codzienności
t. 2 Gry wymiany
t. 3 Czas świata

Lee Iacocca, William Novak - Iacocca (Auto)biografia

zaloguj się by móc komentować

Paris @ahenobarbus 3 lutego 2021 13:25
3 lutego 2021 21:57

Wierze  Panu,  ze...

...  jest  to  wspaniala  pozycja  do  przeczytania.  Ja  juz  niestety,  ale  -  prawdopodobnie  nie  przeczytam  tej  ksiazki...  chociaz  niezbadane  sa  wyroki  Boskie  -  ale  w  tym  roku  czeka  mnie  obowiazkowa  operacja  zacmy  na  drugie  oko  -  nadmieniam,  ze  prywatna  operacja,   naprawde  mega  wydatek,  a  dojda  jeszcze  inne...

...  i  tak  sobie  mysle,  ze  moze  wielu  by  i  przeczytalo  te  ksiazke,  tylko  kogo  bedzie  stac  wydac  fortune  na  te  pozycje,...  bo  na  allegro  jesli  nawet  znajdzie  sie  jakas  wartosciowa  pozycje  ksiazkowa  to  cena  za  nia  bywa  czesto  zaporowa...

...  tak,  wiec,  dobra  ksiazka  stala  sie  juz  rzecza  naprawde  bardzo  ekstrawagancka  i  luxusowa  !!! 

zaloguj się by móc komentować

ahenobarbus @Paris 3 lutego 2021 21:57
3 lutego 2021 22:09

Życzę Pani dużo zdrowia! Z zaćmą niestety wiem, że operacje kosztowne bo mialem dwa przypadki w rodzinie ostatnio, na szczęście te operacje rzeczywiście  przynoszą poprawę...

Niestety, książki drogie, a ja jak każdy mam ograniczony budżet, trzeba dokonywać często bolesnej selekcji. Ale na pewno nie żałuję zakupu Braudela ani żadnej ksiązki z KJ :)

I to prawda że niektóre książki na allegro osiągają niebotyczne ceny. Sam mam kilka takich staroci nabytych w czasach  studenckich, teraz dla mnie kompletnie bezwartościowych, ale ceny na allegro skłaniają mnie do pozostawienia ich na półkach.. jeszcze przez jakiś czas.

zaloguj się by móc komentować

Paris @ahenobarbus 3 lutego 2021 22:09
3 lutego 2021 22:51

Dziekuje...

...  mam  nadzieje,  ze  i  tym  razem  wszystko  potoczy  sie  po  mojej  mysli...  rzeczywiscie  pozostaje  w  sprawie  zakupu  ksiazek  -  jak  Pan  to  trafnie  ujal  -  tylko  "bolesna  selekcja"  -  albo  bizuteria  albo  para  butow  albo  ksiazka...  cale  szczescie  tylko,  ze  nie  mam  juz  tzw.  20-tu  lat,  stad  "bolesna  selekcja"  -  w  moim  przypadku  -  jest  mniej  bolesna,  niemniej  jednak  jest  jeszcze  odczuwalna.

Co  do  staroci  -  to  warto  troszke  jeszcze  potrzymac  -  to  jest  towar,  ktory  jesc  nie  chce,...  a  ksiazki  zdrozaly  niebywale  w  stosunku  do  naszych  dochodow,  ktore  albo  mocno  pikuja  w  dol  albo  "stoja  w  miejscu"...  wiec  trzeba  spieszyc  sie  pomalu.  

 

zaloguj się by móc komentować

bolek @Babinicz-z-Bielan
4 lutego 2021 09:06

Moje pierwsze propozycje

Przez jasne wrota - Jerzy Bandrowski
Ochotnik - Stanisław Bohdanowicz
Inny świat - Gustaw Herling-Grudziński

zaloguj się by móc komentować

Mukarnas @Babinicz-z-Bielan
4 lutego 2021 09:40

Bezwzglednie św. Augustyn. Zacząć od  Wyznań potem Państwo Boże.

Kto tego nie czytał  będzie wygadywał, że Szekspir nie mógł napisać tego co napisał, bo musiał być to straszliwy erudyta i to królewskiej krwi.Tam wszystko jest - od być albo nie być, przez Katezjusza - myśle więc jestem, oświeceniowe umowy społeczne,  po współczesną fizykę teoretyczną i innych "oryginalych myślicieli". Napisane i wyłożone jak krowie na rowie - po prostu do czytania.

Państwo Boże przetłumaczone w całości na polski zostało dopiero w latach 80 XX w.

Nie słyszałem by były jakieś komentarze czy dyskusje. Jakby ludzie to przeczytali to z pewnością byłyby.Większość pytań zadawanych "Tu" tam jest i to z odpowiedziami.

zaloguj się by móc komentować

Matka-Scypiona @Babinicz-z-Bielan
4 lutego 2021 09:40

Biblia, wszystkie baśnie Coryllus, Sienkiewicz, ćwiczenia duchowe Loyoli 

zaloguj się by móc komentować

Mukarnas @Matka-Scypiona 4 lutego 2021 09:40
4 lutego 2021 09:49

Św. Augustyna można byłoby swobodnie wydać z tytułem " Baśń jak niedźwiedź - opowieści rzymskie"

zaloguj się by móc komentować


Pinokio @Babinicz-z-Bielan
4 lutego 2021 13:38

Walery Przyborowski - Myszy króla Popiela
Lektura dla szkoły podstawowej
Dla młodzieży
Klemens Junosza - Pająki, Czarne błoto
Władysław Zambrzycki - Kwatera Bożych Pomyleńców książka najlepiej wydana w roku 2008
Jean Guitton - Jezus i Maryja dwie ksiązki wydane w jednym tomie
Kazmierz Wybranowski - Dziedzictwo powieść Romana Dmowskiego pod pseudonimem

 

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować